Dla osób poszukujących dodatkowych informacji na temat naszych kursów i szkoleń przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej
zadawane pytania przez naszych Kursantów lub firmy. Dotyczą one między innymi uprawnień SEP, nowych przepisów BHP oraz
zagadnień związanych z UDT, spawaniem lub sprzętem budowlanym- koparki, spycharki lub rozściełacze.
Pytania i odpowiedzi są ułożone według kolejności uprawnień
ENERGETYKA Pytania i odpowiedzi :
1. Na ile lat są ważne uprawnienia elektroenergetyczne?
USTAWA z dnia 20 maja 2021 r. oraz wcześniejsze określają ważność uprawnień na 5 lat od dnia egzaminu
2. Czym różni się eksploatacja od dozoru ?
- Eksploatacja– dotyczy to osób na stanowiskach wykonujących prace w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym. Osób fizycznie eksploatujących urządzenia instalacji i sieci.
- Dozór– jest to określenie stanowisk osób kierujących czynnościami pracowników wykonujących prace w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym oraz stanowiska pracowników technicznych sprawujących nadzór nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.
Uprawnienia z dozorem nie są jednoznaczne z eksploatacją
3. Co oznacza G1, G2, G3 ?
- Grupa 1– grupa „elektryczna”. Osoby posiadające uprawnienia energetyczne w grupie 1 mogą eksploatować urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające energię elektryczną.
- Grupa 2– to tzw. grupa „cieplna”. Osoby posiadające uprawnienia energetyczne w grupie 2 mogą eksploatować urządzenia wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające ciepło oraz inne urządzenia energetyczne.
- Grupa 3– to tzw. grupa „gazowa”. Osoby posiadające uprawnienia energetyczne w grupie 3 mogą eksploatować urządzenia, instalacje i sieci gazowe wytwarzające, przetwarzające, przesyłające, magazynujące i zużywające paliwa gazowe.
4. Czy obsługując każdą maszynę w pracy powinienem posiadać uprawnienia ?
- zgodnie z § 4 r.k.e. nie są wymagane potwierdzenia posiadania kwalifikacji w zakresie obsługi urządzeń i instalacji u użytkowników eksploatujących: urządzenia elektryczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV i mocy znamionowej nie wyższej niż 20 kW, jeżeli w dokumentacji jest opisana zasada jego obsług
5. Jeżeli naprawiam zasilacz w pracy to czy powinienem posiadać uprawnienia ?
- Wszystkie osoby konserwujące i remontujące urządzenia elektryczne chociażby czajnik powinny posiadać stosowną wiedzę oraz uprawnienia
6. Ile kosztuje egzamin Państwowy ?
· Koszt egzaminu to 10% najniższej krajowej ogłoszonej w danym roku
7. Czy z uprawnieniami elektrycznymi mogę działać przy fotowoltaice ?
- Do odbioru instalacji fotowoltaicznej wystarczą uprawnienia elektryczne z odpowiednimi zakresami i punktami. Zauważono, że tzw. uprawnienia OZE UDT są wymagane podczas przetargów. Są to jednak wewnętrzne wymagania zamawiającego
8. W książeczce elektrycznej posiadam punkt 10 czynności kontrolno pomiarowe. Czy z tym punktem mogę wykonywać pomiary elektryczne ?
- Nie. Aby móc wykonywać pomiary elektryczne należy posiadać zapis w zakresie wykonywanych czynności
9. Nabyłem uprawnienia za granicą czy są one ważne w Polsce ?
- Prezes URE jest organem właściwym do uznawania kwalifikacji osób wykonujących prace, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie ust. 7, nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, w rozumieniu ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2020 r. poz. 220)
10. Czy Pracodawca może dopuścić do wykonywania prac eksploatacyjnych przy urządzeniach energetycznych, pod nadzorem osoby uprawnionej, osoby nieposiadające świadectw kwalifikacyjnych tzw. SEP ?
· Tak w kilku wyjątkach:
· w celu przygotowania zawodowego z uwzględnieniem przepisów dotyczących zatrudnienia młodocianych
· będące uczniami szkoły ponadpodstawowej prowadzącej kształcenie w zawodzie, dla którego podstawa programowa kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 i 1378), przewiduje nabycie umiejętności związanych z wykonywaniem prac eksploatacyjnych przy urządzeniach energetycznych;
· reprezentujące organy nadzoru
· prowadzące specjalistyczne prace serwisowe
11. Kursy SEP czy SIMP ?